Your Welcome to Borsa Okulu
Nick:  
Pass:     
Kayıt Ol Yardım Üye Listesi Yeni Mesajlara Bak Bugünkü Mesajlara Bak

Yeni Cevap 
DI SPREAD
Yazar Mesaj
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator

DI SPREAD
J.W.Wilder tarafından geliştirilen Directional Movement fiyatların hangi yönde hareket etme eğiliminde
olduğunu araştırır. Trend belirleme ve yanlış sinyallerin filtre edilebilmesi açısından oldukça önemli
bilgiler sunan Directional Movement, ADX, ADXR, DIS, DX ve DI+DI- gibi bir çok göstergenin de çıkış
noktasıdır.

Hesaplanması kolay ama oldukça oldukça uzun olan Directional Movement için öncelikle DM değerinin
hesaplanması gerekmektedir. Bu değer, hareketin yönü yukarı ise pozitif aşağı ise negatif olacaktır.
+DM ve -DM değerlerinin bulunarak bunlardan DI+ ve DI- değerlerine ulaşılmasının ardından bu iki değerin
farkı bize DIS değerini verecektir.

DI Spread ( DIS ) iki pozitif sayının farkı olması nedeniyle DI+ > DI- olduğu sürece pozitif,
DI+ < DI- olduğu sürece de negatif bir değer alacaktır. İkisinin eşitliği durumunda ise değer sıfıra
eşitlenecektir.

Diğer Directional Movement göstergelerinden farklı olarak DIS alım satım sinyalleri üretebilmektedir.
Fiyat hareketinin pozitif yönünü temsil eden DI+ dan fiyat hareketinin negatif yönünü temsil eden
DI- çıkarılarak bulunan bir değer olduğundan DIS’ın yükseldiği ve alçaldığı bölgeler fiyatların da aynı
şekilde yükseldiği ve alçaldığı dönemlerle örtüşmektedir.

Sıfır referans değerinin etrafında dönen DIS eğrisinin kullanımında bu referans değerinin üzerine
çıkışları "al", altına inişleri ise "sat" sinyali olarak kullanmak mümkündür. Bununla beraber referans
değerinin üzerini aşırı alım, altını ise aşırı satım olarak kabul edecek olursak referans değerinden
hızla uzaklaşan DIS değerlerinin dönüşüyle verilen uyarılarda dikkate alınmalıdır

[Resim: 01.25.2013-01.43.png]
01-26-2013 12:46 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Borsa Okulu © 2019.