Your Welcome to Borsa Okulu
Nick:  
Pass:     
Kayıt Ol Yardım Üye Listesi Yeni Mesajlara Bak Bugünkü Mesajlara Bak

Yeni Cevap 
RSI UYUMSUZLUKLARI VE KULLANILMASI
Yazar Mesaj
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator

RSI UYUMSUZLUKLARI VE KULLANILMASI
Ben karar sürecinin bir parçası olarak RSI göstergesini pozisyon açmak veya kapatmak için kullanıyorum. Fiyat ve RSI arasındaki

uyumsuzluk sinyalleri, diğer alma veya satma sinyalleri mevcut olduğunda, bir trend onayı olarak kullanılır ve RSInin aşırı alım veya

aşırı satım satış sinyalleri göründüğünde, pozisyonun gereksiz kapanış veya açılışlarından koruyarak yardımcı olabilir.

RSI çok popüler bir momentum osilatörüdür.Momentum özelliği değişimdeki hızı ölçerken osilatör özelliğinden dolayı 0 ila 100 arasında

hareket eder.Rsi genellikle anlık fiyatla geçmiş fiyatı karşılaştıran bir göstergedir.

Uygulamada fiyatların gelişimi hakında bir fikir verir ancak fiyatla gösterge arasındaki uyumsuzluklarda en fazla kullanılan yönüdür.

Formülü:

RSİ= 100-( 100/(1+(U/D)))

U= Kapanışlarının ortalamalarından yüksek gerçekleştiği fiyatların toplamı
(kullanılan periyottaki bir önceki barla karşılaştırılır)
D= Kapanışlarının ortalamalarının altında gerçekleştiği Fiyatların toplamı
(kullanılan periyottaki bir önceki barla karşılaştırılır)

Rsi Kullanılan periyottaki yüksek kapanışlı fiyatların bir önceki barla karşılaştırmasıyla, alçak kapanışlı fiyatların bir önceki barla

karşılaştırılması arasındaki ilişkiyi ölçer.

Göstergenin yaratıcısı 14 günlük periyot kullanmıştır ve günümüzde de en fazla kullanılan periyot budur.

[Resim: 10.10.2011-01.13.21.png]

Şekil-1:RSI uyumsuzlukları ve aşırı alım ve satım Bölgeleri

Standart 14 günlük RSI de 70 üstü aşırı alım ve 30 altı seviyelerde aşırı satım bölgeleri olarak kabul edilir.Ancak yukarı veya aşağı yönde devam eden trendlerin RSI yi aşırı alım veya satım bölgelerinde tuttuğu da unutulmamalıdır.

UYUM VE UYUMSUZLUK
Fiyatların aşağı veya yukarı yönde hareketlerinde göstergenin de aynı şekilde hareket etmesine uyum diyoruz.Fiyatlar dip veya tepe

yaparken gösterge ters yönde hareket ediyorsa buna da uyumsuzluk denir.

[Resim: 10.10.2011-01.15.14.png]

Temel dip uyum ve uyumsuzlukları

Osilatörün alçaklarını ve fiyatların alçaklarını karşılaştırdığımızda 3 farklı oluşum görürüz.
1-Fiyatlar ve osilatör beraberce yükselen veya eşit dipler yapar;Bu uyumdur.Başka bir unsur tesir etmesse fiyatlar yukarı doğru devam

eder...
2-Osilatör daha yüksek dipler yaparken fiyat daha alçak dipler yapar:Bu uyumsuzluktur;Genellikle düşen trendin sonlarında görülür ve

yükselen trendin başlayacağına işarettir.
3-osilatör daha alçak dipler yaparken fiyatlar daha yüksek dipler yapar.Bu da uyumsuzluktur;Genellikle yukarı terendlerde fiyat düzeltmelerinden sonra görülür ve yukarı trendin devamına işarettir.

Özet olarak osilatör dipleriyle fiyat dipleri arasındaki uyumsuzluk durumları fiyatların artacağına işarettir.

http://content.screencast.com/users/picu....16.39.png

Temel tepe uyum ve uyumsuzlukları

Osilatörün en yüksekleriyle fiyatların en yüksekleri karşılaştırılır.Burda da 3 oluşum vardır;
1-Fiyatlar ve osilatör beraberce eşit veya alçak tepeler yaparlar.Bu uyumdur.Fiyatlar düşüş yönünde devam edecektir.
2-Osilatörün daha alçak tepe yapmasına karşılık fiyatlar daha yüksek tepe yapar;Bu uyumsuzluktur.Genellikle yükselen trendin sonlarında

görülür ve alçalan trendin başlayacağına işaret eder.
3-Osilatör daha yüksek tepe yaparken fiyatlar daha alçak tepe yapar.bu da uyumsuzluktur.Genellikle düşüş trendlerinin düzeltmesinden

sonra görülür ve düşüş trendinin devam edeceğini işaret eder.

Özetle osilatör ve fiyat tepeleri arasındaki uyumsuzluklar fiyatların düşeceği şeklinde yorumlanır.

Uyumsuzluklar genellikle trend dönüş sinyalleridir...

RSI nin yüksek dip yapmasına karşılık fiyatların daha alçak dip yapması yukarı trende dönüş sinyalidir.Buna mukabil Yüksek tepeler yapan

fiyatlara karşılık daha alçak tepeler yapan RSI uyumsuzlukları ise alçalan trende dönüş işaretleridir. (Şekil 1)

[Resim: 10.10.2011-01.18.06.png]

Ters uyumsuzluk yüksek tepeli RSI ve alçak tepeli fiyatlar

Yukardaki şekilde ters uyumsuzluk görülmekte.Bu genellikle alçalan trendlerde geçici yukarı doğru olan düzeltmelerde oluşur ve fiyatlar

genellikle alçak tepe yaparken RSI yüksek tepe yapar.Bu durum fiyatların geri döneceğine ve düşen trendin devam edeceğine işarettir.

[Resim: 10.10.2011-01.19.20.png]

Ters uyumsuzluk Alçak Rsı dipleri ve eşit veya yüksek fiyat dipleri.

Genellikle yükselen trendlerde geçici aşağı yönlü düzeltmelerin sonunda Rsı alçalan dipler yaparken fiyatlar yükselen dipler yapar. Bu

durumun görülmesi fiyatların geri dönerek yükselen tren yönünde hareket edeceğine işarettir.

REFERANS SEVİYELERİ

30-70 fix referans seviyeleri 14 gündlük RSI için standart olup ,değişik periyottaki RSI grafiklerinde kullanılması sakıncalı olabilir.

[Resim: 10.10.2011-01.20.26.png]

30 günlük RSI periyotunda 30-70 seviyeleri grafiğin sınırları dışında kalacaktır.
Eğer yukarıdaki gibi 30 günlük RSI nin kullanılması durumunda rsI nin 30-70 çizgilerine temas etmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Bu durum "değişklen referans seviyeleri" metoduyla çözümlenebilir.

[Resim: 10.10.2011-01.21.38.png]

Standart sapmalı değişken referanslı RSI

Yukarıda basitce bir yöntemle üretilmiş RSİ nin geçmiş periyotlardaki 50 seviyesini baz alan standart sapma ile üretilmiş referans

seviyeleri gösterilmiştir.
Burda üst sınır 100 günlük periyottaki Rsi nin 50 çizgisindeki değeri standart sapmasının 1,5 mislisiyle toplanarak elde edilmiştir.

http://content.screencast.com/users/picu....22.54.png

1,5 standart sapma yöntemiyle hesaplanmış 5 günlük RSI deki Alt ve üst referans çizgileri

Bu yöntemle yüksek periyotlu RSI de sınırlar daralırken yukarıdaki örnekte görülen 5 günlük RSI de 20-80 değerine kadar genişlemektedir.

Kullanılabilecek değişken referans çizgisi formulü;

{SVERSIStDev}
period:= Input("RSI period?",1,100,14);
afwh:= Input("Standard deviation high side",0.1,5,1.5);
afwl:= Input("Standard deviation Low side",0.1,5,1.5);
afwper:= Input("Standard deviation period ",1,200,100);
SVERSIStDev:=RSI(C,period);
50+afwh*Stdev(SVERSIStDev,afwper);
50-afwl*Stdev(SVERSIStDev,afwper);
SVERSIStDev

M ve W Formasyonları;
M ve w formasyonları RSI nin kısa vadeli peryotlarında aşırı alım ve satım bölgelerinde görülür..

[Resim: 10.10.2011-01.24.03.png]

M şeklinde tepe ve W şeklinde Dip formasyonları kısa dönem dönüş formasyonlarıdır.,

M şeklindeki formasyonun 2. bacağı 1. bacağın üstüne çıkmamalıdır. W şeklinde ise 2 bacak 1. bacağın altına geçmemelidir.W ve M

formasyonları uyum ve uyumsuzluk durumlarından tamamen bağımsızdır ve çok kısa dönemli alçalış veya yükselişleri işaret eder.

Faydalı olması dleğiyle Yabancı kaynaktan tarafımca tercüme edilmiştir..
01-10-2013 04:00 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Borsa Okulu © 2019.